Duyguca

Duyguların buluştuğu,Umutların varolduğu,Yalnızlıkların son bulduğu,Güzelliklerin sel olduğu,Unutulmaz anların yaşandığı,Candan dostlukları anlatan Adresiniz DUYGUCA.....
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap

 

 Death Note

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Mirana
Modaretör
Modaretör
Mirana

Mesaj Sayısı : 12
Kayıt tarihi : 21/01/10
Nerden : Merry Christmas'dan xD

Death Note Empty
MesajKonu: Death Note   Death Note EmptyÇarş. Şub. 10, 2010 2:42 pm

Death Note (Japonca: デスノート, - Desu Nōto, Ölüm Defteri), Japonya'da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeşi Obata tarafından resimlenen bir mangadır. On yedi yaşındaki bir lise öğrencisinin, bir şinigaminin düşürmüş olduğu doğa üstü bir defteri -Ölüm Defteri’ni- bulup kendini nasıl "Yeni Dünyanın Tanrısı" yaptığını anlatır. Bu deftere ismini yazdığınız kişi ölür fakat yüzlerinin de hatırlanması gereklidir.
Death Note önceleri manga olarak başlamıştır. İlk önce, Şūeişa tarafından Haftalık Shonen Jump adlı bir dergide Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar yayınlanmıştır. Toplam 108 bölümden oluşur. Daha sonra bu bölümlerden canlı bir film oluşturulur. Japonya'da 17 Haziran 2006 ve 3 Kasım 2006 tarihlerinde yayınlanmıştır ve ayrıca da bir animeye uyarlanır. Anime serisi Japonya'da 3 Ekim 2006 tarihinden 26 Haziran 2007 tarihine kadar yayınlanır.

Konusu :
Light Yagami zeki fakat hayatından bıkmış bir lise öğrencisidir. Fakat bir şinigaminin bilerek düşürdüğü doğa üstü bir defteri bulunca (Ölüm Defteri) hayatı değişir. İçindeki kurallarda deftere kimin ismi yazılırsa öleceği yazmaktadır. Light önce buna inanmayıp kötü bir şaka olduğunu sanar. Fakat bir kere deneyip ölüm defterine adını yazdığı kişinin kalp krizinden öldüğünü televizyondan öğrenince defterin gerçek olabileceği şüphesine düşer. Bir yanı gerçek olduğuna inansada bir yanı bunun tesadüfi olabileceğini düşünerek tekrar denemesi gerektiğini anlar. Bir sokak serserisinde dener ve kişi deftere yazdığı gibi trafik kazasında gözü önünde ölünce ölüm defterinin gerçekten işe yaradığını anlar. Defteri düşüren şinigami ile yani defterin eski sahibi ile tanışınca kendisini "Yeni Dünya'nın Tanrısı" olarak görür ve suçluları deftere yazarak ölümle cezalandırır. Halk tarafından da kendisine "Kira" (Jap: katil) ismi verilir.
Sonra, birçok suçlunun kalp krizinden ölmesi Interpol ve gizemli dedektif "L"in dikkatini çeker. L, "Kira"nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar ve hayatı pahasına olsa da Kira'yı yakalamaya çalışır.
Hikâye anime ve mangada benzerlik gösterse de farklılıklar mevcuttur.

Karakterler
Ana Karakterler

Death Note 180px-Raitoindeepthought


Light Yagami (Kira) (Japonca: 夜神 月, - Yagami Raito)
Ölüm Defteri’nin sahibi. Light başarılı fakat hayatından sıkılmış 17 yaşında bir lise öğrencisi. Ryuk tarafından insanların dünyasına düşürülen Ölüm Defteri’ni bulunca tüm suçluları ölümle cezalandırmak için kullanmayı seçti ve kendisine halk tarafından "Kira" lakabı verildi. Light’ın en çok istediği şey suçlardan arınmış tanrının ise kendisinin olduğu bir dünya yaratmak. Kendini adalet olarak görmektedir. Near tarafından kimliği açığa çıkınca Ryuk tarafından adı ölüm kitabına yazılarak öldürülür.
Death Note 180px-LandhisTea


L (Japonca: エル, - Eru)
L dünyanın en iyi üç dedektifi arasındadır ve bu diğer iki dedektif de farklı kimliklerle yine kendisidir, kendini Kira’yı bulmaya adamıştır bu yüzden Light'nın en başta cezalandırmak istediği isimdir. Başlangıçta Light L'i küçümsemiş fakat küçümsediği anda hiç beklemediği bir şekilde L'in tuzağına yakalanmıştır, daha sonraları L'i ciddiye almaya başlayan Light artık çok geç kalmıştır çünkü L daha önce yaptığı hatalardan yola çıkarak Light'ı çok hızlı bir şekilde köşeye sıkıştırmayı başarmıştır. L'in çok garip alışkanlıkları vardır. Rakiplerine tahmin edemeyecekleri kadar yakın olan ama asla açık vermeyen farklı bir strateji uygular. Fakat sonunda Misa'nın şinigamisi olan Rem tarafından adı ölüm kitabına yazılarak öldürülür.(Gerçek ismi:Lawliet)
Death Note 180px-Misa_Amane_DNTV


Misa Amane (Japonca: 弥 海砂, - Amane Misa)
Kira’ya hayranlık duyan bir kız. Japonya’da ünlü bir top model. Farklı tarzlarda giyinmeyi seviyor. Tavırları çocukçadır ve kendini üçüncü bir kişiye karşı şirin göstermeye kalkışmak için hazırdır. Light’ı ölesiye sevmektedir ve ona “bir bakışta aşık olur”. Light sadece kendi planlarını düşünmektedir ve Misa’yı seviyormuş gibi davranmasının tek sebebi Misa’da şinigami gözlerinin olmasıdır ve Misa bu gözleri iki kere almıştır.
Death Note 180px-Vlcsnap-275372


Mello (Japonca: メロ, - Mero)
Yetim olan Mello, Watari’nin kendisini evlat edinmesi nedeniyle Watari ile büyümüştür. L’in tatlıya olan düşkünlüğü Mello’da da vardır. Sık sık çikolata yerken görünür. Mello sıklıkla duygularının onu mutlu etmesine izin verir. Mello ilk ortaya çıktığı zaman Light onu bulup öldürmeye çalışır, Mello kaçmaya çalışır fakat o sıradaki bir patlamada yüzünün sol tarafı yandığı için yüzünün sol tarafında bir yanık izi oluşur.
Death Note 180px-Vlcsnap-270876


Near (Japonca: ニア, - Nia)
Near L gibi olmak isteyen bir gizli ajan. Kendini araştırmalar boyunca N olarak adlandırıyor. Fakat L nasıl şeker küpleri ve çatallarla oynuyorsa Near’da kendi saçı ve oyuncaklarıyla oynuyor. Near da L gibi alışılmışın dışında bir şekilde oturmaktadır, fakat küçük farklarla. Near, Mello’ya güçlerini birleştirip Kira’yı beraber yakalama teklifi sundu ise de Mello onu geri çevirdi.
Death Note 180px-Teru


Teru Mikami (Japonca: 魅上 照, - Mikami Teru)
Mikami, dördüncü Kira'dır ve Light tarafından seçilmiştir. Mikami Kira’nın şiddetli bir destekçisidir ve bir çok düşüncesi, ideali ve öncelikleri Kira ile aynıdır. Light için canını bile vermekten çekinmez.

Ölüm Meleği [değiştir]

Death Note Ryuk


Ryuk (Japonca: リューク, - Ryuk)
Light'ın aldığı Ölüm Defteri’ni insan dünyasına düşüren orijinal şinigamidir. Monotonluktan sıkılmış olan ve şinigami dünyasında şinigamilerin kralını kandırıp ikinci bir Ölüm Defteri'ne sahip olan Ryuk, Death Note’un hikâyesini başlatır. Ryuk, Light’tın dostu değildir ve ilk buluşmalarında, bir gün kendi defterine Light'ın ismini yazabileceğini söyler. Ryuk genelde Light’a yardım etmeyi reddeder ve Light’ın amacına ulaşmak için çabalamasını izlemekten zevk alır. Kendi zevkleri ve ilgilerine göre hareket eder ve çoğunlukla Ölüm Defteri hakkındaki anahtar ayrıntıları Light’ta söylemek konusunda başarısız olur. Bununla beraber, Ryuk eğlence veya elma elde etmek gibi çıkarlar karşılığında Light’ta hizmet eder. Anime'nin en kendine özgü ve en eğlenceli karakteridir.
Death Note Rem


Rem (Japonca: レム, - Rem)
Misa’ya Ölüm Defteri’ni ve şinigami gözlerini veren dişi şinigamidir. Ryuk’a benzer olarak Rem, iki Ölüm Defteri taşır; bununla beraber, Misa Amane’ye defteri kasten verir. Rem, diğer Ölüm Defteri’ni, Misa’nın hayatını korurken ölen Jealous’tan almıştır ve defteri alma hakkının da Misa’ya ait olduğunu düşünür. Tuhaf olarak Rem, Jealous’ın Misa’ya olan sevgisini de miras almıştır ve Misa’yı hayatı pahasına savunmaya hazırdır. Bunu Light'a güvensizliğini açık bir şekilde belirtirken söyler ve eğer Misa zamanından önce ölürse, Light'ı öldüreceğini açıklar. Rem serinin en duygusal karakterlerinden biridir.

Soruşturma Takımı


Kira olayını soruşturmak için birleşmiş bir özel tim polis grubu.

Soichiro Yagami (Japonca: 夜神総一郎, - Yagami Sōichirō)
Light'ın babası ve soruşturma takımının başı. Tek amacı, ne pahasına olursa olsun Kira'yı bulmak. Moral bakımından sert ve güçlü bir insan. Güvenilir bir aile reisi. Oğluna karşı müthiş bir güven duyar. Kira soruşturmasına liderlik ederken takımı ile kendini bir tuzağın içinde bulur. Mello tarafından yaralanır, hastanede ölüm meleğinin gözlerine sahipken oğlunun Kira olmadığını anlar ve huzur içinde ölür.

Tota Matsuda (Japonca: 松田桃太, - Matsuda Tōta)
Soruşturma takımının en eğlenceli ve pozitif üyesi. Diğer üyeler gibi Kira'nın dünyada yarattığı barış ve huzuru göz ardı etmez. Üstü kapalı bir şekilde O'nu savunur da. Light'ın en kolay ele geçirebildiği takım üyesidir, hemen güveni kazanılabilir. Light'ın kız kardeşi Sayu'ya aşıktır.

Kanzo Mogi (Japonca: 模木完造, - Mogi Kanzō)
Mogi takımın en sakin fakat en zekilerinden birisidir. Zamanının çoğunu dinlenerek geçirdiğinden, çoğu kişi varlığından dahi haberdar olmaz. Kolay ve net biçimde deliller ele geçirir. İyi kalpli yumuşak birisi ve çok başarılı bir aktördür.

Shuichi Aizawa (Japonca: 相沢周市, - Aizawa Shūichi)
Aizawa, Kira soruşturmasının en sert ve dikkatli üyesidir. L'in kimseye güvenmeyen duruşunu ve öğretisini benimsemiştir. Animenin 18. bölümünde takımı bırakır, fakat Higuchi'nin yakalanmasında önemli rol oynadığı gerekçesiyle Şef Yagami tarafından yeniden ekibe dahil edilir. L'in ölümünden sonra Light Yagami'den oldukça şüphelenir ve bu şüphesini L'in varisi Near ile paylaşarak soruşturmada O'na yardımcı olur.

Aiber
Aiber, Kira soruşturmasına yardımcı olmak için geçici süreyle takıma dahil olan profesyonel bir düzenbazdır. Birçok dil bilir ve diğer kimselere karşı Erald Coil rolünü oynar. Yotsuba şirketini gizlice soruşturur ve içeriden bilgi sızdırmaya çalışır. Light tarafından ismi deftere yazılarak öldürülür.

Wedy
Wedy, Aiber gibi Kira soruşturmasına yardımcı olmak için geçici süreyle takıma dahil olan profesyonel bir hırsızdır. Kapı ve kasa açmada profesyonel olduğu gibi, hemen her türlü eve girip kameralar yerleştirebilir. Yotsuba soruşturması için Higuchi'nin evine ve arabasına kamera ve dinleme cihazları yerleştirmiştir. Light tarafından ismi deftere yazılarak öldürülür.

Ukita (Japonca: ウキタ, - Ukita)
Kira'yı yakalamak için gruba dahil olur ve L ile direk teması vardır.Aizawa'nın yakın arkadaşıdır.

Ide
Ide ilk başlarda L'in yöntemlerini uygun bulmadığı için takımı terk eder fakat daha sonra arkadaşlarına yardım etmek için geri döner. Aizawa'nın Kira hakkında düşüncelerini destekleyen tek kişidir.

Watari (Japonca: ワタリ, - Watari)
L'in yardımcısı yaşlı adam. Soruşturma takımının yan işleriyle ilgilenir. Çok başarılı bir mucittir ve icatlarından elde ettiği gelirle kimsesiz çocuklar için bir yurt kurar. L'in iki varisi olarak gösterilen Near ve Mello da bu yurtta büyümüşlerdir. Animenin 25. bölümünde L ile birlikte isimleri ölüm meleği Rem tarafından Misa'yı korumak için deftere yazılarak öldürülür.


Diğer KarakterlerSachiko Yagami (Japonca: 夜神幸子, - Yagami Sachiko)
Light'ın annesi ve Soichiro'nun eşi. Öyküde marjinal bir rolü vardır, Light'ın aslında Kira olabileceği gerçeğini asla göz önünde bulundurmaz.

Sayu Yagami (Japonca: 夜神粧裕, - Yagami Sayu)
Light'ın kız kardeşi. O da herkes gibi Light'ın Kira olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurmaz.

Ray Penber (Japonca: レイ・ペンバー, - Rei Penbā)
Kira soruşturması için Japonya'ya gelen bir FBI ajanı. Asıl görevi, soruşturma takımının üyelerinin ailelerinden kimsenin Kira olup olmadığını araştırmak. İsteksiz bir işbirliği sonucunda Yagami Light tarafından diğer FBI ajanları ile birlikte isimleri deftere yazılarak öldürülür.

Naomi Misora (Japonca: 南空ナオミ, - Misora Naomi)
Eski FBI ajanı ve Ray Penber'ın eşi. Mesleğinden kaynaklanan önemli yeteneklere sahiptir fakat Kira soruşturmasında olmadığından fazla bilgiye sahip değildir. Eşinin ölümü üzerine kendince soruşturmaya katılır ve tam Kira'yı açığa çıkarmak üzereyken şans eseri Yagami Light tarafından ismi deftere yazılarak intihar süsü verilmiş bir biçimde öldürülür.
Matt (Japonca: マット, - Matto), gerçek adı Mail Jeevas (Japonca: マイル・ジーヴァス, - Mairu Jīvasu)

Kendisi de Wammy's House'da yetişmiş, Mello'nun arkadaşı. Yetim evinin en yeteneklilerinden idi. Video oyunlarına bayılır ve bir dakika dahi dışarı çıkmak istemez. Çok iyi araba kullanır. Sigara tiryakisidir. Mello'ya bir görevde yardım ederken Japon polisi tarafından vurularak öldürülür.

Kyosuke Higuchi (Japonca: 火口卿介, - Higuchi Kyōsuke)
Yotsuba şirketinin yönetim üyelerindendir. Deftere ve dolayısıyla Kira'nın güçlerine sahiptir. Fakat bu güçleri tamamiyle kişisel çıkarları için kullanmaktadır. Defterin asıl sahibi Rem'dir. Kimliği Sakuyra TV'deki Kira Özel programında afişe olacakken soruşturma takımı tarafından defterle birlikte yakalanır. Yagami Light tarafından yakalandıktan hemen sonra gizlice öldürülür.

UYARI SONU
Filmler


Death Note'dan esinlenerek, orijinal L ve Kira hikâyesinden iki film çıkmıştır; Death Note ve Death Note the Last Name. Bu filmler manga ve animeden büyük oranda farklı bir senaryo izlemektedirler ve manganın tersine L, Rem tarafından öldürülemez ve Kira'yı ölmeden önce yakalayıp Light'ın Kira olduğunu kanıtlamayı başarır. Bununla birlikte filmin sonunda L'nin Rem tarafından öldürülememiş olmasının daha önce L'nin gerçek isminin ölüm defterine yazılmış olduğu ortaya çıkar; buna göre L yaklaşık 20 gün daha yaşayacak ve bu süre içinde ölmeyecektir. Bu sondan esinlenerek orijinal seriden farklı üçüncü bir film daha yapılmış ve filmde L'nin bu son günleri konu edilmiştir; L: Change the World.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://aliceninefan.forumn.biz/
 
Death Note
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Duyguca :: Resimlerin Dili :: Anime & Fantastik Resimler-
Buraya geçin: